Kolmapäev, 30. juuni 2010

Õitsemiseaeg.

Esimesed õied avastan 10 juuni õhtupoolikul juhuslikult loori alla piiludes: kahel taimel - Lajko II F1 ja Sugar Baby´l mõni nupp lahti. Võiks arvata, et tegu 30 aprillil istutatud arbuusidega, aga hoopis nendega, mis maha pandud kaks nädalat hiljem (põuaperioodil). Õisi tolmeldada ei õnnestu, kuna Sugar Baby emasõis on peaaegu õitsenud ning Lajko II-l lahti vaid isasõied. Lisaks sellele lähevad ilmad jahedaks ja vihmaseks , nii et katteloori pole mõtet taimedelt ära võtta. Alles kümme päeva hiljem tolmeldan esimesed lopsakad emasõied. Kuna mul on idee võimalikult vara saada oma põllult esimesed arbuusid, teen mesilaste töö ise ära. Võrreldes meloniga, on arbuusi emasõite tolmeldamine lihtsam. Aga mis põhiline - ilma peab olema! Ja õnneks alates jaanipäevast sooja, lausa palavust ja päikest jagub! See annab lootust saada saaki varem, kui mullu.

Üldiselt on arbuusi küpsust üsna keeruline hinnata (koputamine ei anna alati õiget vastust, viljavarre kuivamine ei pruugi meie kliimas ka tõhusaks osutuda). Selleks, et oleks mingisugune ülevaade, kui kaugel asjalood on, seon ma viljaalgme lähedale varrele paela, millel tolmeldamise kuupäev kirjas. Nii on peagi näha, kas protseduur õnnestus või mitte. Pealegi on huvitav nädalate kaupa jälgida, kuidas vili suuremaks kasvab. Usinamaid paisujaid mõõdan igal nädalal, panen ümbermõõdu kirja. Kui on näha, et mõõdud enam oluliselt ei suurene, ju siis arbuus küps ka.
Tavaliselt tolmeldan ühel taimel 1-2 emasõit, isegi kui neid hulgem õitsemas on. Ühele taimele ma rohkem vilju ei oota, sest mida rohkem punne kasvamas, seda väiksemaks jäävad nende mõõdud. Teinekord on nii, et taimel hakkab edenema 5-6 alget korraga tänu tolmeldajatele putukatele. Siis ei jää muud üle, kui eemaldada üleliigsed. Tore on saada üks ilus suur arbuus, mis kogunud kasvamise käigus hulgaliselt toitaineid ja suhkruid.
Siinjuures pean mainima, et mingit lisaväetist ma taimedele ei pane. Peenra ettevalmistamisel olen puistanud kanakakagraanuleid või sõnnikut. Sellest küll.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar